Prawidłowe czyszczenie i zabezpieczenie tapicerki skórzanej

2022-12-28
Prawidłowe czyszczenie i zabezpieczenie tapicerki skórzanej

Czyszczenie tapicerki skórzanej

Od zawsze skórzana tapicerka w samochodzie była synonimem luksusu zarezerwowana dla marek premium takich jak: Mercedes-Benz, Audi, Porsche czy BMW, obecnie większość producentów samochodów oferuje ją jako dodatkowo płatną opcję wyposażenia. Skórzane fotele samochodowe, obszyte skórą boczki drzwi, skórzana kierownica, a nawet wykonana z naturalnej skóry deska rozdzielcza wyglądają pięknie, ale aby takie pozostały na długo należy o nie odpowiednio dbać. Regularne czyszczenie tapicerki skórzanej jest bardzo ważne, nie tylko ze względów wizualnych, ale także higienicznych.

Pierwszym krokiem przed właściwym czyszczeniem skóry jest jej dokładne odkurzenie , w celu pozbycia się luźnych zanieczyszczeń takich jak piasek czy kurz. Następnie za pomocą profesjonalnych środków do czyszczenia skóry oraz szczoteczki rozpoczynamy czyszczenie tapicerki od szwu do szwu, okrężnymi ruchami. Warto przygotować miskę z letnią wodą do wypłukiwania szczoteczki z brudu, pozwoli nam to na optymalne wykorzystanie właściwości preparatu do czyszczenia skóry. Po wyczyszczeniu wybranego elementu, usuwamy nadmiar środka czyszczącego za pomocą suchej mikrofibry i pozostawiam do wyschnięcia. Nie należy przemaczać skóry środkiem czyszczącym.

Jak często czyścić tapicerkę skórzaną ?

Opierając się na wiedzy detailerów, firm produkujących środki do czyszczenia skóry oraz własnych doświadczeniach optymalnym interwałem jest kwartał . Oczywiście skórę możemy czyścić częściej lub rzadziej i jest to uzależnione przede wszystkim od przebiegów jakie robimy i częstotliwości użytkowania samochodu. Rzadziej będziemy czyścić tapicerkę skórzaną w kabriolecie, którego używamy tylko podczas letnich przejażdżek, a częściej w samochodach, które użytkujemy na co dzień przez cały rok.

Kiedy powinniśmy czyścić tapicerkę skórzaną ?

Jednym z najpopularniejszych kolorów tapicerki skórzanej w samochodzie jest kolor czarny, ale także odcienie brązu, czy szarości. O ile na jasnych tapicerkach takich jak biała czy szara zabrudzenia widoczne są bardzo często gołym okiem, o tyle na ciemnych nie jest to tak oczywiste. Zabrudzenia czarnych i ciemnych skórzanych tapicerek samochodowych, objawiają się kiedy ich powierzchnia zaczyna być śliska, a ich kolor z naturalnego zaczyna się być mocno błyszczący (jest to efekt nagromadzenia się brudu w porach skóry i jego strukturze)

czyszczenie tapicerki skórzanej

Konserwacja tapicerki skórzanej

Czyszczenie skórzanej tapicerki to dopiero połowa pracy jaką należy wykonać, aby skóry w aucie były w dobrej kondycji przez długie lata. Następnym krokiem jest zabezpieczenie tapicerki samochodowej przed codzienną eksploatacją, przypadkowo rozlanymi płynami czy promieniowaniem UV. Zabezpieczenie skóry samochodowej najlepiej wykonać po czyszczeniu tapicerki - przerwa pomiędzy czynnościami powinna wynieść kilka godzin, tak aby środki czyszczące miały możliwość całkowitego odparowania ze skóry. W naszym sklepie jest dostępnych kilka rodzajów preparatów do konserwacji skóry m.in odżywki do skóry np. Gliptone GT11 czy Gliptone GT13 lub dedykowane powłoki zabezpieczające do skór naturalnych np.trwała powłoka GYEON Q2 Leather Shield lub bardzo prosta w aplikacji powłoka GTECHNIQ L1 Leather Guard .

Odpowiednia pielęgnacja skórzanej tapicerki samochodowej zapobiegnie jej przedwczesnemu pękaniu, przetarciom czy odbarwieniom . Do pielęgnacji skóry zalecamy używać preparatów renomowanych producentów takich jak Colourlock, Gliptone czy GYEON. Tanie marketowe produkty bardzo często nie spełniają swojej roli, lub mocno odbiegają jakością, i taka oszczędność nie zawsze będzie się opłacała.

Jaka jest trwałość odżywek do skóry, a jaka dedykowanych powłok

W zależności od producenta trwałość powłok będzie oscylowała od 6 do nawet 12 miesięcy, natomiast odżywek do skóry od kilku tygodni do kilku miesięcy lub od czyszczenia do czyszczenia (regularne czyszczenie powinno odbyć się co ok. kwartał).

Środki do czyszczenia i zabezpieczenia skóry

Czym czyścić skórę ?W sklepie detailingowym IRON sprzedajemy zarówno środki do czyszczenia tapicerki skórzanej, jak również do jej późniejszego zabezpieczenia. Posiadamy w ofercie szeroki wybór renomowanych produktów takich jak Colourlock , Gliptone czy Lexol dzięki którym skóra Twoim samochodzie będzie wyglądała jak nowa przez długie lata. Jeżeli nie wiesz jaki rodzaj skóry posiadasz w swoim samochodzie lub szukasz pomocy w doborze odpowiednich preparatów do czyszczenia skóry samochodowej- zadzwoń lub napisz do nas, chętnie pomożemy.

Zestawy do czyszczenia skóry

W naszej ofercie znajdziecie Państwo także gotowe, kompletne zestawy do czyszczenia i zabezpieczenia skóry . Zestaw najczęściej składa się z preparatu do czyszczenia skóry, odżywki lub powłoki do skóry, szczoteczki oraz mikrofibry i aplikatora. Produkty dostępne w zestawie pozwalają na wyczyszczenie i zabezpieczenie wszystkich elementów skórzanych w samochodzie, czasami nawet dwu, trzykrotnie (w zależności od producenta). Jeżeli nie posiadasz w swoim samochodzie skóry naturalnej firma Colourlock stworzyła zestaw do pielęgnacji tapicerki z eko-skóry .

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 401 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-27
Obsługa na najwyższym poziomie, pod kątem ceny produktów, fachowego doradztwa, ekspresowej realizacji i świetnego kontaktu! Polecam!
2024-05-03
Jestem bardzo zadowolony.
pixel