Glinki do lakieru, jakie są rodzaje i jak ich używać

2024-04-17
Glinki do lakieru, jakie są rodzaje i jak ich używać

Glinki do lakieru, choć mogą brzmieć jak nietypowe narzędzia, są kluczowymi produktami używanymi w procesie pielęgnacji i detalingu samochodu. Znane z ich wyjątkowej zdolności do głębokiego czyszczenia, glinki skutecznie usuwają zanieczyszczenia, które mycie samochodu często pozostawia.

Glinka do lakieru - co to jest i do czego służy

Glinka do lakieru to akcesorium detailingowe, które pomaga usunąć z powierzchni lakieru lub szyb drobinki brudu, osadów metalicznych, smoły, żywicy drzew oraz inne trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Dzięki swojej plastycznej konsystencji, glinka doskonale przylega do lakieru lub szyby, co umożliwia jej "chwytanie" i usuwanie wszelkich mikrocząsteczek, które zwykle są niewidoczne gołym okiem. Glinka usuwa przede wszystkim zanieczyszczenia, które ciężko usunąć podczas normalnego mycia samochodu.

Jak używać glinki do lakieru

Proces użycia glinki do lakieru, czyli glinkowanie, wymaga pewnej techniki, poniżej opis kroków jakie należy wykonać:

 1. Przygotowanie powierzchni - lakier powinien być dokładnie umyty i osuszony.
 2. Lubrykant do glinki - zazwyczaj jest to dedykowany produkt np. ADBL Slippy czy GYEON Clay Lube lub po prostu roztwór wody z dodatkiem szamponu, który zapobiega rysowaniu lakieru przez glinkę. Spryskaj fragment powierzchni którą chcesz glinkować, tak aby nadać glince odpowiedniego poślizgu
 3. Glinkowanie - glinkę należy delikatnie przesuwać po lakierze prostymi ruchami. Glinka zbiera zanieczyszczenia, stając się stopniowo coraz brudniejsza. Pamiętaj żeby zagniatać co jakiś czas zabrudzenia do środka glinki, tak aby powierzchnia robocza była jak najczęściej czysta. 
 4. Kontrola - po wyglinkowaniu całego samochodu, należy sprawdzić, czy lakier jest gładki w dotyku. W razie potrzeby czynność można powtórzyć. Po tym etapie należy umyć ponownie samochód, i przystąpić do zabezpieczenia lub korekty lakieru.

Co daje glinkowanie lakieru

Lepsze przygotowanie powierzchni: Czysta i gładka powierzchnia po glinkowaniu jest idealnie przygotowana pod nałożenie wosku lub aplikację powłoki ceramicznej, co zwiększa ich trwałość i efektywność. Dodatkowo, glinka może pomóc w przygotowaniu lakieru do polerowania, co jest kluczowe dla uzyskania idealnego wykończenia.

Usunięcie mikrozanieczyszczeń: Glinka skutecznie usuwa z powierzchni lakieru i szyb zanieczyszczenia takie jak smoła, żywica, osady z klocków hamulcowych czy zanieczyszczenia przemysłowe, które są trudne do usunięcia podczas tradycyjnego mycia.

Jaka glinka do lakieru lub szyb samochodowych

Wybór odpowiedniej twardości glinki do lakieru zależy od stanu lakieru i rodzaju zanieczyszczeń, które chcemy usunąć. Oto kiedy najlepiej używać miękkiej, średniej i twardej glinki:

Miękka glinka do lakieru

Miękka glinka jest zalecana dla lakierów w dobrym stanie, gdzie nie występują silne zanieczyszczenia. Jest idealna dla delikatnych lub nowych lakierów, gdzie priorytetem jest uniknięcie ryzyka powstania mikro-rysek. Przykłady zastosowań:

 • Samochody nowe lub niedawno polerowane.
 • Lakier z minimalnymi zanieczyszczeniami np. bardzo delikatne kropki żywicy lub asfaltu.
 • Regularne, profilaktyczne czyszczenie w celu utrzymania lakieru w doskonałej kondycji.

Średnia glinka do lakieru

Średnia glinka jest bardziej wszechstronna i nadaje się do większości samochodów, które regularnie są myte, ale czasem występują na nich trudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia. Średnia glinka może skutecznie radzić sobie z takimi zanieczyszczeniami, jak drobinki metalu czy resztki smoły, bez znaczącego ryzyka porysowania. Jako przykład średnio-twardej glinki możemy podać popularną WORK STUFF Spot 100gPrzykłady zastosowań:

 • Samochody używane, które są regularnie pielęgnowane, ale mają widoczne zanieczyszczenia z dróg.
 • Lakier, który nie był czyszczony glinką przez długi czas.

Twarda glinka do lakieru

Twarda glinka jest przeznaczona do najbardziej zaniedbanych powierzchni, gdzie występują ciężkie zanieczyszczenia. Używa się jej, gdy inne metody czyszczenia zawodzą. Jest skuteczna, ale zwiększa ryzyko porysowania, dlatego wymaga ostrożności i doświadczenia w użyciu. Przykłady zastosowań:

 • Samochody z dużym nagromadzeniem zanieczyszczeń przemysłowych lub smoły.
 • Stare lakierowane powierzchnie, które wymagają gruntownego czyszczenia przed przystąpieniem do polerowania.

Podczas używania glinki zawsze zaleca się używanie obfitej ilości środka poślizgowego tzw. lubrykantu, w celu zminimalizowania ryzyka powstawania rys na lakierze. Glinkowanie powinno być wykonane z uwagą i precyzją, aby uniknąć uszkodzenia lakieru, szczególnie przy używaniu twardszych glinek.

Co zamiast glinki do lakieru - alternatywne metody

Alternatywą dla tradycyjnych glinek do lakieru są narzędzia takie jak rękawice z polimerem lub pady polimerowe do maszyn polerskich. Te nowoczesne rozwiązania oferują podobne korzyści co glinki, ale mogą być łatwiejsze w użyciu i często bardziej efektywne w masowym usuwaniu zanieczyszczeń. Oto kilka kluczowych informacji na ich temat:

Rękawice z polimerem

Rękawice z polimerem są wykonane z mikrofibry lub innych materiałów syntetycznych, które na wewnętrznej części dłoni są nasączone polimerami zdolnymi do chwytania i usuwania zanieczyszczeń z powierzchni lakieru samochodowego. Stosowanie rękawic ma kilka zalet:

 • Łatwość użycia: Rękawice są proste w obsłudze, co sprawia, że proces dekontaminacji jest szybszy i mniej pracochłonny, szczególnie na przy dużych powierzchniach
 • Bezpieczeństwo: Rękawice są delikatne dla lakieru, minimalizując ryzyko zarysowań.
 • Wielokrotne użycie: W przeciwieństwie do glinek, które tracą swoje właściwości po kilku użyciach, rękawice można używać wielokrotnie.

Pady z polimerem na maszynę polerską

Pady polimerowe do maszyn polerskich to kolejna innowacyjna opcja, która łączy proces dekontaminacji z polerowaniem. Te pady są wyposażone w powierzchnię nasączoną polimerami, które usuwają zanieczyszczenia podczas obracania się na maszynie polerskiej. Ich zalety to:

 • Efektywność: Pady skutecznie usuwają zanieczyszczenia, praktycznie bez wysiłku za pomocą maszyny polerskiej co przyspiesza cały proces pielęgnacji.
 • Wydajność: Są idealne dla profesjonalistów, którzy potrzebują szybko i efektywnie przygotować lakier do dalszych zabiegów.

Obie te metody są doskonałymi alternatywami dla glinek, szczególnie w sytuacjach, gdzie tradycyjne glinki mogłyby być zbyt czasochłonne lub niewystarczająco efektywne. Wybór pomiędzy nimi a tradycyjnymi glinkami zależy od osobistych preferencji, warunków pracy oraz pożądanego rezultatu.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 394 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Szybko, sprawnie, profesjonalnie. Polecam.
2024-05-03
Zamówienie zrealizowane szybko i sprawnie. Polecam.
pixel