Co to jest APC i do czego możemy je wykorzystać ?

2024-04-13
Co to jest APC i do czego możemy je wykorzystać ?

Co to jest APC?

APC, czyli All Purpose Cleaner, to uniwersalny środek czyszczący używany w detailingu samochodowym. Jest skuteczny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu, do czyszczenia różnorodnych powierzchni - od plastików i tapicerki, po karoserię i elementy silnika. Dzięki swoim właściwościom odtłuszczającym, APC efektywnie oddziela zanieczyszczenia od czyszczonej powierzchni, co ułatwia ich usunięcie​. Znakomicie sprawdza się przed aplikacją dressingu lub powłoki.

APC – jakie proporcje zastosować

Proporcje rozcieńczenia APC z wodą zależą od stopnia zabrudzenia i rodzaju czyszczonej powierzchni. Dla lekkich i średnich zabrudzeń typowe proporcje wynoszą 1:8, natomiast dla bardziej uporczywych brudów stosuje się stosunek 1:4​. Każdy producent posiada podobną koncentrację, natomiast warto sprawdzić na etykiecie jakie proporcje zaleca producent.

Czy można używać APC do tapicerki?

Jak najbardziej, APC jest również polecany do czyszczenia tapicerki samochodowej. Umożliwia usunięcie tłustych plam oraz odświeżenie wyglądu tapicerki materiałowej, skórzanej, a także elementów wykonanych z ekoskóry. Dla optymalnych wyników stosuje się proporcje rozcieńczenia od 1:5 do 1:10 w zależności od rodzaju materiału​ i zabrudzeń. Dokładne dane podaje producent na etykiecie. Z powodzeniem można także usunąć zabrudzenia z pasów bezpieczeństwa oraz podsufitki.

Płyn APC do czyszczenia plastików

APC skutecznie czyści również plastikowe elementy w samochodzie, nie tylko te zewnętrzne ale i wewnątrz samochodu. Można go użyć do czyszczenia deski rozdzielczej, konsoli środkowej, a także zderzaków, elementów komory silnika oraz innych plastikowych detali. Zalecane proporcje rozcieńczenia to 1:10 do 1:20, co pomaga unikać uszkodzeń czy odbarwień na delikatniejszych powierzchniach​

Kwaśne APC - zastosowanie i zalety

Kwaśne APC (APC Sour) są stosowane do usuwania bardziej uporczywych zanieczyszczeń oraz w miejscach wymagających delikatniejszego podejścia. Mają niższe pH, co sprawia, że są mniej agresywne dla czyszczonych powierzchni, jednak równie skuteczne w usuwaniu trudnych plam i zabrudzeń . Bardzo dobrze radzą sobie w usuwaniu osadów mineralnych tzn. water sporów,a także odtykaniu powłok ceramicznych (w odpowiednim stężeniu). Popularny i sprawdzonym kwaśnym APC jest produkt AQUA APC Sour dostępny w pojemności 1L oraz 5L.

Popularne APC do auta

Wśród popularnych produktów APC na rynku wyróżnia się m.in. ADBL APC, Cleantle APC czy Deturner APC. Jest to skoncentrowany preparat, który dzięki swoim właściwościom odtłuszczającym jest skuteczny w usuwaniu zabrudzeń z różnych powierzchni. ADBL APC dostępne jest w różnych wariantach, zarówno dla amatorów (zielona etykieta) , jak i profesjonalistów​ (ADBL APC PRO).

Gdzie kupić APC?

Płyny APC można oczywiście nabyć w sklepie detailingowym IRON, oferujemy szeroki wybór preparatów APC różnych producentów, w różnych pojemnościach (500ml, 1l oraz 5l) umożliwiając dobór produktu odpowiedniego do indywidualnych potrzeb użytkownika​. Dzięki swojej wszechstronności i skuteczności, APC jest niezbędnikiem w arsenale każdego entuzjasty dbającego o czystość i estetykę swojego pojazdu.

Tabela rozcieńczeń APC

Poniższa tabela pomoże Wam przygotować odpowiedni roztwór APC, ale także innych produktów w koncentracie np. szamponów czy płynów do mycia felg.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 394 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Szybko i sprawnie, wysyłka inpost paczkomat jak zawsze rewelacja.
2024-03-31
Rzeczowo i ekspresowo
pixel